Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırları…

Amerikan Forbes dergisi, uzun yaşamanın 10 altın kuralını açıkladı. İyi bir evlilik yapmak, Evcil hayvan beslemek, ve hareketli bir cinsel hayat bunlardan sadece birkaçı.Gün geçmiyor ki,gazete ve dergilerde sağlıklı ve uzun yaşamın sırları üzerine ye

ni bir araştırma yayınlanmasın. Bu kervana katılan yayın organlarından biri de dünyaca ünlü ekonomi dergisi Forbes… ABD`de yayınlanan dergi, birbirinden prestijli üniversitelerde yapılan araştırmalara dayanarak uzun yaşamın sırlarını açıkladı. İşte Forbes dergisinden uzun ve sağlıklı yaşam formülünü içeren 10 altın öğüt:

Uzun yaşamanın 10 altın kuralı

1 – İYİ BİR EVLİLİK YAPIN İyi bir evlilik yapmak çoğu kişi için `zengin biriyle ile evlenmek` anlamına gelebilir. Ama burada bahsedilen `genetik` anlamda iyi bir evlilik yapmak. Uzun yaşamın sırrının genetik olduğu bilim adamlarınca ispatlandı. 2005 Şubat`ında yapılan bir araştırmaya göre uzun yaşam ve sağlıklı yaşlanma aileden miras kalan genlere bağlı. Bu nedenle eşinizi seçerken büyükanne ve babasının yaşayıp yaşamadığına bakın. Tabi ki bu seçim doğrudan sizin etkilemez ancak en azından çocuklarınız için yardımcı olacaktır.

2 – ANTİOKSİDAN ALIN Antioksidanlar, vücudumuzdaki kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan veya çevre kirliliği, sigara, alkol ya da kirli hava ile alınan zararlı maddeleri etkisiz hale getirirler. Antioksidanlar, vücut hücreleri tarafından üretildiği gibi, gıdalarla da alınan bir grup kimyasal madde. Gıda yoluyla alınan en önemli antioksidanlar, betakaroten, E ve C vitaminleridir. Bunun için de sofranızdan; tarçın, karanfil, enginar, koyu renkli yapraklı bitkiler, ıspanak, havuç, C vitamini yönünden zengin turunçgiller, çilek, brokoli, lahana, patates, maydonoz kuruyemişler, bazı bitkisel yağlar ve lifli yeşil besinleri eksik etmemeye özen gösterin.

3 – EVCİL HAYVAN BESLEYİN Evlerinde evcil hayvan ve özellikle de köpek besleyenlerin, hayvanlardan uzak duranlara oranla daha az stresli olduğu tespit edildi. Evcil hayvan besleyenlerin kan basıncı daha düşük oluyor. Hayvanlar bunun yanı sıra psikolojik olarak insanı rahatlatıyor. Evcil hayvanlar, sahibini neşelendiriyor, yalnızlık duygusunu ve depresyonu azaltıyor, iyi beslenmeye ve spor yapmaya teşvik ediyor.

4 – STRESTEN UZAK DURUN John Hopkins Üniversitesi`nde yapılan bir araştırmaya göre, çabuk öfkelenenler kişilerde kalp hastalıklarının baş göstermesi ihtimali diğerlerine göre üç kat daha fazla. Çabuk sinirlenenler için 55 yaşından sonra kalp krizi geçirme ihtimali ise altı kat daha yüksek. Bundan alınacak ders ise çok basit: Olabil diğince stresten uzak durun!..

5 – SİGARAYI BIRAKIN`Sigara sağlığa zararlı` demek oldukça klişe bir uyarı ama sigara tiryakisi olan erkeklerin, hiç sigara içmeyenlere oranla prostat kanserine yakalanma riskinin iki kat fazla olduğunu hatırlatmakta fayda var. Uzun yaşamak isteyenlerin, sağlıklı yaşlanmanın baş düşmanları arasında yer alan sigaradan uzak durması gerekiyor.

6 – DAR GELİRLİNİN İŞİ ZOR Amerikan Ulusal Sağlık İstatistikleri

Merkezi`ne göre geliri, 20 bin doların altında olanların yüzde 24`ü kronik hastalıklara yakalanırken, geliri 75 bin doların yukarısında olanların sadece yüzde 6`sında bu tarz problemler görülüyor. En ağır sağlık problemleriyle yüzleşenler, gelir düzeyi ya da eğitim seviyesi en düşük kesim arasında yer alıyor. Çünkü yüksek gelir; iyi beslenme, sıcak bir ev ve temiz bir çevreyi de beraberinde getiriyor.

7 – DÜZENLİ DOKTORA GİDİN Doktor kontrolleri hastalıkların erken teşhis edilmesini sağlayarak üzücü sonuçları önleyebiliyor. Özellikle ilerleyen yaşlarda sağlık sorunlarınızı ihmal etmeyin ve şikayetlerinizi ertelemeyerek derhal bir doktora danışın.

8 – HAYATA OLUMLU BAKIN ABD`nin Minnesota eyaletinin Rocherster kentinde bulunan Mayo Klinik`te yapılan bir araştırmaya göre erken ölüm ihtimali karamsar insanlarda iyimserlere oranla yüzde 50 daha fazla. Pozitif bakış açısı olanlar daha az stresli, rekabete karşı hazırlıklı ve daha sağlıklı oluyorlar.

9 – CİNSEL HAYATINIZI CANLANDIRIN Seks sağlıklı kalmaya yarıyor ve bu da ömrü uzatıyor. Seks, insanın daha az stresli, daha mutlu ve dinlenmiş olunmasını sağlıyor. 2004 yılı Nisan ayında Amerikan Tıp Birliği gazetesinde yayınlanan bir araştırmaya göre düzenli bir cinsel yaşam, erkeklerde prostat kanseri riskini azaltıyor.

10 – FAZLA UYUMAYIN Çok fazla uyumak ömrü kısaltabiliyor. Araştırmaya göre günde sekiz saatten fazla uyuyanların ölüm oranları daha yüksek. Ancak bu haber, partilerde sabahlayanları sevindirmesin. Çünkü dört saatten az uyuyanların ölüm oranı da hayli yüksek. Uzun bir yaşam için günde en az altı saat uyumak gerekiyor. DIŞ HABERLER

Kaynak

tumgazeteler.com

—————————————————————————————————————————————————————————————————————

İYİ BİR EVLİLİK YAPIN

Evlilik, insan hayatının dönüm noktalarından biridir. Uyumlu ve huzurlu bir evliilik ömre ömür katarken, uyumsuz ve huzursuz bir evliilik ömrü kısaltan nedenlerden biridir.Sürekli olarak tartışma, çekişme ve kavgalar yerine, karşılıklı bir tebessüm bazen bir kahkaha, davranış ve tavırlarla desteklenen hoş sözler, sıcak, samimi dokunuş, okşayış ve öpücükler, günlük sorun ve problemlerden stresden arınmış olarak karşılıklı sarılmalar, sarılıp uyumalar hayatınıza anlam katan, sizi mutlu ve huzurlu kılan davranışlardır. Veya tam tersi olarak bu davranışlar sizi günün yorğunluğu veya stresinden uzaklaştırır.

Bu nedenle siz siz olun aşırı seksten uzak durun. Herşeyi tadında ve dozunda yapın.

Çocukluktan itibaren mutlu, huzurlu, neşeli bir aile ve aile ortamının insan sağlığı ve ömrüne katkısı yadsınamaz.

ANTİOKSİDAN ALIN

– Antidoksan alıımı için beslenme bölümüne bakınız.

EVCİL HAYVAN BESLEYİN

– Evcil hayvanları mümkün olduğunca balkon, teras, bahçe, bahçeli ev gibi yerlerde besleyiniz. Sürekli olarak aynı ortamda, örneğin ev ve oda içinde bulundurmayınız. Zamanında aşı ve bakımları yapılsa da bulaşıcı bir çok hastalık olabileceğini, dışkı veya tüy gibi faktörlerin bazen alerji, kist, akciğer kisti gibi ölümcül hastalıklara yolaçabileceğini unutmayınız. Bazen hayvanın kendisi yaralayıcı veya öldürücü olabilmektedir.

CİNSEL HAYATINIZI CANLANDIRIN

– Cinsel hayat konusunda her konuda olduğu gibi aşırıya kaçmayınız. Doğanın kanunlarını zorlamayınız. Aşırı seks bünyenizi zayıf düşürerek ömrünüzü kısaltır. Toplumda yaygın kanı olduğu şekilde sizce erkeklerin kadınlara göre daha kısa yaşamasının nedenlerinden biri aşırı sekse düşkünlük olabilir mi? Aşırı seks yapmak yerine mutlu, huzurlu, neşeli, sevgi, saygı ve hoşgörünün olduğu bir ortamda bulunmak uzun ve sağlıklı yaşamak için her zaman daha iyi sonuçlar vermektedir.

Hedef150.com

Yazıları kaynak göstermeden yayınlamayınız.

————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Sağlıklı yaşamın sırları

Akşam yorgunluklarını engellemek için yağsız et, balık ya da tavuktan oluşan yüksek proteinli bir öğle yemeği yiyin (balık, et, tavuk, salata). Gün sonunda rahatlamak ve ruh halinizi düzeltmek için karbonhidrat bakımından zengin bir akşam yemeği yiyin (makarna, bakliyat, sebze, salata).

Lifli gıdalar yiyin: Hazım sisteminizin hareketlenmesi için lifli beslenmeyi deneyin.

İş yükünüzü azaltın: Yapmanız gereken işler arasında bir seçim yapın ve size hangisi daha fazla zevk veriyorsa onu yapın.
“Hayır demeyi öğrenin: Aşırı stres altında olan insanlar genellikle kendilerini ifade edemezler ve her şeyi yutarak, “Bunu yapmak istemiyorum” veya “Yardıma ihtiyacım var” demek yerine bütün işleri kendi başlarına halletmeye çalışırlar! Böylece kaldırabileceklerinden çok daha fazlasını yüklenirler.

Su için: Masanızda daima su bulundurun ve sık sık, yudum yudum için.

İyi uyuyun: Uykunun sizi dinlendirdiğinden ve beyninizi boşalttığından emin olun.

Öfkenizi dizginlemeyi öğrenin

Spor yaparak, duygularınızı dışa vurarak, biraz da espri yaparak gerginliğinizi azaltın.

Kaslarınızı gevşetin: Gün sonunda vücut derecesinden 1-2 derece yüksek olan küvette 15 dakika yatın.

Elinize sıkabileceğiniz bir şeyler alın: İşyerinizdeki masanızda bir el egzersiz aleti yada tenis topu bulundurun ve gergin olduğunuzda bunu sıkın.

Başkalarına yardımcı olun: Bu başarı duygusunu ve kendine saygıyı aşılar. Ayrıca başkalarının dertlerini görünce kendi sorunlarınızın ne kadar önemsiz olduğunu anlayabilirsiniz.

Dik oturun: Bu nefes almanızı kolaylaştırır.

Nefesinizi tutun, doğru nefes almayı öğrenin: Bu teknik 30 saniyede rahatlamanıza yardımcı olabilir. Burnunuzdan derin bir nefes alın ve içinizde tutun. Ellerinizi parmak uçlarınızı birleştirerek itin. 5 saniye bekleyin ve ellerinizi gevşetirken nefesinizi ağzınızdan yavaşça bırakın. Rahatlayana kadar bu hareketi 5-6 kez tekrarlayın.

Espri gücünüzü kullanın: Araştırmalar güldüğünüzde stresle savaşan beyin kimyasallarının salgılandığını göstermiştir.

Koklayın

Masanızda bir elma veya limon bulundurmak sinirlerinizi yatıştırabilir.

Sesinizi alçaltın: Eğer çok gürültülü bir ortamda yaşıyor veya çalışıyorsanız kulak tıkacı kullanmayı deneyin. Aldığınız tıkaçların, sesi en az 20 desibel azalttığından emin olun.

Programınızı gevşetin: Yapacağınız hemen hemen bütün işlerin sizin öngördüğünüzden daha uzun süre alabileceğinin farkına varın. Bir işi bitirmek için kendinize yeterli zamanı vererek anksiyetenizi azaltabilirsiniz.

10 dakikalık bir tatil yapın

Sadece gözlerinizi kapatın, derin bir nefes alın ve kendinizi deniz kenarında düşleyin. Güneşin sıcaklığını hissedin. Dalgaları dinleyin. Havadaki deniz kokusunu içinize çekin. Kendinizle stres arasına biraz mesafe koyun. Günde birkaç dakika süreli bir “tatil araları” size çok yardımcı olabilir.

Liste yapın: Stresi yenmek için önceliklerimizi belirlemeyi öğrenmemiz gerekiyor. Her günün başlangıcında tanımlamanız gereken en önemli işinizi seçin ve onu bitirin. Eğer yapılacaklar listesi yapan biriyseniz bir kerede beşten fazla madde koymayın.

Ayağınızı yorganınıza göre uzatın
Gelirinizin üzerinde bir yaşam tarzı benimsemek hastalanmanıza neden olabilir. Yapılan çalışmalarda, karşılayamayacakları kadar yüksek düzeyde bir yaşam standardında yaşamaya çalışan ailelerde sağlık problemleri gelişme olasılığının yüksek olduğu bulunmuştur.
Boş zamanlar üretin: Mutluluk için yeterince bol boş zamana sahip olmak şarttır. Boş zamanları yeterince kuvvetli bir stres giderici olarak kullanabilirsiniz.

Esnek olun: Kolay öfkelenmeyin. Hiddetten ve şiddetten sakının. Kabul edebileceğiniz esneklik sınırlarını olabildiğince geniş tutun.

Stres hakkında

Stres altında olduğumuz zaman bunu bilir, hissederiz.
Bazı insanlar stres yaşamaya o kadar alışkın olurlar ki, strese maruz kaldıklarında bunun farkında olmazlar. Pek çoğumuz fark etmesek de, stresin zararlı etkilerini yaşarız. Endişe ve hayalkırıklığı duygularını yaşamıyor dahi olsak, stres vücudumuza zarar verebilir ve başkaları ile olan ilişkilerimizi zedeleyebilir.
Strese sadece hızlı yaşam temposu olan insanlar maruz kalır
Pek çok sıradan insan, kendilerini mutsuz ve hayatta yapmak istediklerini gerçekleştiremediklerini düşündüren kronik stres ve endişe yaşar.
Stresi azaltmanın tek yolu çevrenizi değiştirmektir
Hayata bakışınızı değiştirmek, stresi azaltmanın en etkili yoludur. Stres, bizim hayatı algılayış şeklimizden kaynaklanır, hayatın kendisinden değil.
Duygular söz dinlemez, kontrol altına alınamazlar
Duygularımızı, önce davranışlarımızı ve düşüncelerimizi değiştirerek değiştirebiliriz.

Stres sinyalleri
Kişilerin stres altında gösterdikleri belirtiler, duygusal, düşünsel, davranışsal ve fiziksel olarak gruplara ayrılabilir. Kişi, stres altındayken bu gruptaki belirtilerden bir kaçını ya da tamamını gösterebilir. Çoğunlukla, yaşadığımız stres düzeyi arttıkça, belirtiler de sayı ve şiddet olarak artış gösterecektir.

Davranışsal: Kekeleme ya da benzeri konuşma güçlükleri, ağlama, sinirlilik, dişleri sıkma, iştah artması ya da azalması

Fiziksel: Kaslarda gerginlik, ellerin terlemesi, baş ağrısı, sırt ya da boyun problemleri, sık hastalanma, yorgunluk hissi, hızlı nefes alma, çarpıntı, titreme.

Kaynak

tumgazeteler.com

Bir cevap yazın