Dünya üzerindeki uzun yaşam diyarları

Dünyamızda 100 yaşını aşan insan sayısı azımsanmayacak bir sayı olsa da 120-140 yaşına kadar yaşayan insan sayısı çok az, bu itibarla dünya üzerinde uzun ve sağlıklı yaşam diyarları da bu günkü yaşam şartları ve tarzları dikkate alındığında çok fazla değil. Sitenin sağ tarafında “Yaşam Tarzları” bölümünde ki konular size bu konuda fikir verebilir. Belirtilen nedenlerle bu konuda araştırma ve kaynak sıkıntısı mevcut. İleride bu bölümü daha geniş ve kapsamlı olarak siz değerli izleyicilerimizin bilgisine sunmaya çalışacağız. Şimdilik aşağıda ki hususları bilmenizde yarar var.

Bu kadar uzun yaşayan milletler çok azdır. Bunlar, Doğu Tibet ve Batı Çin’de yaşayan insanlardır. “Kaybedilmiş Ufuk” adlı kiabın yazarı James Hilton tarafından 1964te verilen bilgiye göre, dünyanın en uzun ömürlü adamı, Tibet’te yaşayan, Li adında bir doktordu. Belgelere göre 256 yaşına kadar yaşamış. 1933te ölümü hakkında New York Times ve London Times gazetelerinde haber yayınlandı.

1933 yılında, 133 yaşında ölen Suriyeli’nin adı Guines rekorlar kitabında adının yer alma nedeni; 80 yaşından sonra 9 kez baba olması idi. 100 yaşından sonra da baba olabilmişti.

Doğu Pakistanda, Boğaza olarak adlandırılan ve ömürleri yaklaşık 120-140 yıl olan insanlar yaşardı. Eski Sovyetler Birliğinde Gürcüler, süt yoğurt mamüllerini kullanarak 120 yaşına kadar yaşıyabiliyorlardı. Ermeni, Abhaz ve Azerilerin ömürleride aynı idi ve kendilerini de iyi hissediyorlardı.

1973 yılında National Geograchic dergisinin Ocak sayısı yaşı 100 ün üstünde olan insanları konu almıştı. Ve onları resimleriyle anlatıyorlardı. İçlerinde 136 yaşında,hala hayatın tadını çıkaran insanlar, Ermenistan dağlarında,

167 yaşında çay toplarken radyo dinleyen bir yaşlı adamında resmi vardı. Batı yarımkürede, Volokobanda yerlileri ve Ekvator’un, Güney-Doğu Peru sakinleri Titikaka ve Maçu-Pikçu kabilelerinin insan ömürleri de 120 civarı idi.

1993 yılında yapılan bir deneyde; 3 çift, 3 yıl özel yaşam koşullarında yaşadılar.Kendi yetiştirdikleri gıdalarla beslendiler, temiz hava aldılar ve arıtılmış temiz su içtiler. 3 yıl sonra Los Angles Kaliforniya Üniversitesinin yaptığı tahlillerde aldıkları sonuçlara göre, bu insanların aynı şartlarda 165 yaşına kadar yaşayabilecekleri ortaya çıktı.

Günümüzde de bilimsel araştırmalar ile belirlendiği üzere uzun ve sağlıklı yaşam diyarı larak ortaya çıkan yerler ve diyarlar, Japonya’nın Okinawa Adası, Çin, Tibet, Kafkaslar, Orta Amerika, Amerika – Kaliforniya’da Loma Linda, İtalya’nın Sardunya Adası dağ köyleri, Türkiye’nin Nazilli İlçesi ile Norveç, Finlandiya gibi bazı İskandinav Ülkeleri olarak görülmektedir.

120-140 yıl yaşayanların ortak noktaları, yüksek, dağlık yerlerde yaşamalarıdır. Böyle yerlerde yağmur, kar az ve iklim kurudur. İçme suyu, karların erimesiyle oluşur. Bu sular, sarı-beyaz veya mavi-beyaz renktedir. Ve bu sularda 60-72 mineral bulunmaktadır. Titi-Kaka veya Tibet’te bu suya, buz sütü adını vermişlerdir.
Bu suyu içtikleri gibi tarımda da kullanıyorlardı. Bu yöntem nesilden nesile aynen aktarılmıştır. Bu yöntemler 5 bin yıldır kullanımakta. Bu insanlar kalp, damar hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon, osteoporoz, kanser v.s. hastalıkları tanımadan 120-140 yıl yaşamlarını sürdürüyorlar.
Bir başka yazıda eritilmiş buz suyunun insan hücrelerindeki suya en yakın özellikte su olduğunu, bu suyun hücreleri gençleştirip canlandırdığını belirtmiştik.

hedef150.com

Ayrıntılı ve geniş bilgi için bakınız “YaşamTarzları” bölümü.

Yazı ve resimleri kaynak göstermeden yayınlamayınız.

Bir cevap yazın